Register receptov   Kuchári na receptoch

 

Ahoj,

tešíme sa, že si sa rozhodol(a) vstúpiť medzi nás a obohatiť túto stránku o kúsok Tvojho umenia.

Možno Ťa prekvapí, že tu nenachádzaš žiadny tradičný formulár a možnosť priameho vkladania na stránky, ale ako admin by som chcel udržať úroveň priložených fotografii a tak by som rád fotky pred uložením prezrel a prípadne, ak bude treba upravil. Ak nemáš skúsenosti s fotografovaním, zopár doporučení ako na to, nájdeš v odstavci "Pár doporučení ako fotografovať", ktorý nájdeš v závere tejto stránky. Zasielané fotografie by mali mať minimálne 800x600 pixelov, radšej viac. Ak je možné, napíš aj dve-tri vety ako úvod k receptu, prípadne niečo o recepte, napr.odkiaľ pochádza, či je tradičný, niečim zvláštny, možno je s ním spojená dáka príhoda atď... nechám to na Teba. Nezabudni na názov receptu, kde treba dať pozor, aby to neboli Aničkine rezne, Jožkove klobásky, Katkine placky ...

Teraz stačí, ak mi na registráciu pošleš e-mailom dáky "nick" alebo "prezývku", pod ktorou budeš na receptoch vystupovať a fotografiu, ktorá Ťa bude charakterizovať. Moja e-mailová adresa je recepty@netcabinet.net, alebo použi tlačítko "Zaslať recept", umiestnené nižšie.

Na receptoch budeš mať vytvorenú vlastnú stránku, na ktorej sa vedľa tvojho fota nachádza prázdna plocha, ktorú môžeš využiť podľa vlastného uváženia, vrátane cudzích linkov a reklamy, len obsah musí byť slušný a etický.

Rekapitulácia:

Chcem sa zaregistrovať:

Foto ktoré Ťa bude charakterizovať + "nick" alebo prezývka .

Chcem poslať recept :

Názov receptu + úvod k receptu (ak sa dá) + ostré foto pokrmu minimálne 800x600 pixelov + zrozumiteľný recept.

 

Na odoslanie akýchkoľvek údajov použi tlačítko "Zaslať recept" alebo pošli e-mail na : recepty@netcabinet.net

zaslat recept

 

Prajem Ti veľa nápadov, tvorivého ducha, nech Ti z hrnca nevykypí a nech sa Ti nič nepripáli.

Admin

 

 
 
 

 

 

Pár doporučení ako fotografovať.

- Ako zdroj svetla je najlepšie slniečko. Raňajšie a poobedňajšie je lepšie ako slnko napoludní. Ak je veľmi silné, objekt fotenia treba zatieniť. No ak sa dá, vyhýbaj sa priamemu poludňajšiemu slnku, môžeš si pomôcť napr. bielym dáždnikom, bielou plachtou, kartónom alebo vonku bundou ktorou objekt zatieniš. Inak na fotke vzniknú nepekné biele a hlavne neopraviteľné miesta tzv. prepaly. Taktiež pozor na odrazy a odlesky, na fotke vynikajú viac ako v skutočnosti a sú nepekné. Pekné fotky spravíš asi meter od okna, za jasného dňa. Svetlo prenikajúce z vonku väčšinou stačí.

- Ak je málo svetla nepoužívaj blesk. Ak už musíš blesk použiť, fotografuj zo vzdialenosti minimálne 2 m, pričom sa zoomom priblíž k jedlu. Ideálne je použiť statív. Alebo aparát treba oprieť (napr. o knižku, operadlo stoličky, zárubňu, o čokoľvek pevné), nadýchni sa, zadrž dych a použi samospúšť. o:) (Trochu moc? Ja viem, ale ide o ostrú fotku a inak ostrá nebude.)

- Používaj vyššie rozlíšenie, nefotografuj na najmenší formát. Fotografie sa nebudú dať upraviť, zarovnať, orezať...

- Snaž sa fotiť s vyššou clonou (A). Ideálne je 5,6 - 8.

- Zaostruj na časť pokrmu, ktorú chceš zvýrazniť.

- Uhol fotenia by mal byť 45 stupňov a menej, fotka bude "plastická" a "živá". Nefoť kolmo na pokrm, fotka bude plochá a jedlo nevynikne.

- Dôležitý je podklad ( napr. ak bude tanier položený na modrom umakarte, nebude to ono. Takisto napr. vyšívaný obrus sa výborne hodí k babkiným buchtám, ale nie ku napr. Kung-pau... :o) Nie je zlé, ak sa k tanieru s pokrmom niečo priloží ako dekorácia, môžu to byť suroviny použité v recepte, korenička, servítok, sviečka... atď

- Všimni si ako fotia recepty v časopisoch, aj keď je to často tragédia. Ak si obrázky lepšie prehliadneš, zistíš kto si dal záležať. Pokús sa obrázok ktorý sa Ti páči napodobniť.

- Sprav si viac fotografií z viacerých pohľadov, prípadne zmeň svetelný režim vo fotoaparáte. Na prvú šupu sa to podarí málokedy a málokomu. :o)

 
Ja to robím takto.
 
Ako vidíš, žiadna veda. :o)
 
A tu je výsledok.
 
 
Grilovanie a údenie
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené