Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   

Zemiaky, krumple, krumpole, grule, švabka, erteple ... Čo región, to iný názov a stovky skvelých receptov nás nenechávajú na pochybách, že ide o zeleninu, ktorá u nás naozaj zdomácnela. Slovenská kuchyňa bez zemiakov, to by bolo ako slovenská kuchyňa bez chleba. Zemiaky sú bohaté na vlákninu, sacharidy a bielkoviny, obsahujú draslík, fosfor, menej síry, horčíka a vápnika. Sú cenným zdrojom vitamínu C, najviac ho obsahujú nové zemiaky hneď po zbere, skladovaním jeho obsah klesá až na polovicu. Ďalšiu polovicu stratíme, ak zemiaky varíme vo vode a čím sú na drobnejšie nakrájané, tým je to s vitamínom C horšie. Vitamín C sa stráca aj pôsobením vzduchu.

 
Recept pridal Admin
Pridané 03.07.2009  
Obrázok1: Varené zemiaky a zemiaky varené v pare
Obrázok 2: Fritované zemiaky
Obrázok 3: Americké zemiaky
Obrázok 4: Provensálske zemiaky
Obrázok 5: Jogurtové zemiaky

Zemiaky - variácie prípravy

Varené zemiaky : Zemiaky očistíme nerezovou škrabkou a pokrájame na rovnaké časti. Do smaltovaného, alebo nerezového hrnca napustíme studenú vodu, do ktorej pridáme lyžičku soli, môžme pridať rascu. Zemiaky vkladáme do vriacej vody, aby sme znížili stratu vitamínu C a uvaríme. Či sú mäkké, kontrolujeme kovovou ihlicou alebo vidličkou. Ak potrebujeme, aby si zemiaky udržali svoj tvar, pridáme do vody lyžicu octu a zemiaky sa nebudú rozvárať. Po uvarení zemiaky scedíme. Zemiaky môžme dochutiť maslom, bylinkovým či cesnakovým maslom, petržlenovou vňaťou, pažítkou, kôprom...atď. Tento spôsob varenia je najpoužívanejší, no nie je najlepší. Ďaleko chutnejšie a zdravšie sú zemiaky varené v pare. Recept uvádzam nižšie. (obrázok 1)

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 

Zemiaky varené v pare: Zemiaky očistíme, nakrájame a vložíme do väčšej nádoby. Pridáme pár lyžíc oleja, osolíme, pridáme drvenú rascu a premiešame. Takto pripravené zemiaky preložíme do hrnca na parák aký používame napríklad na ohrievanie knedlí. Nad parou, prikryté pokrievkou varíme zemiaky do zmäknutia. Ak máme hrnce s hrubým dnom, zemiaky varíme v pare podľa návodu výrobcu, na pár lyžiciach vody. Zemiaky môžme dochutiť maslom, bylinkovým či cesnakovým maslom, petržlenovou vňaťou, pažítkou, kôprom...atď. (obrázok 1)

Fritované zemiaky: Zemiaky očistíme, nakrájame, opláchneme v studenej vode a dáme odkvapkať alebo vysušíme v utierke. Osušené zemiaky vložíme do horúcej fritézy a vysmažíme. Staré zemiaky sú na tento spôsob prípravy vhodnejšie. Fritované zemiaky sú pomerne rýchlo hotové, nečakajme kým z nich budú hranolky. :o) (obrázok 2)

Opekané zemiaky: Zemiaky očistíme pod tečúcou vodou a v šupke varíme v osolenej vode, do ktorej sme pridali 1-2 lyžicu octu. Ihlicou skúsime či sú zemiaky mäkké, odstavíme, ošúpeme a nakrájame. Takto pripravené zemiaky opekáme na masti alebo oleji, najlepšie na teflónovej panvici do zlata.

Provensálske zemiaky: Očistené zemiaky nakrájame na kocky, (ani malé, ani veľké), osolíme a surové ich opekáme na oleji najlepšie na teflónovej panvici, pričom ich v panvici prehadzujeme. Po cca piatich minútach pridáme provensálske korenie a doopekáme do zlatova.

Americké zemiaky: Sú spracované tu.

Jogurtové zemiaky: Sú spracované tu.

 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 

 

 

Naši partneri:
                     

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené