Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Ak sa povie zabíjačka, predstaví sa mi tá, ktorú vnímam od ranného detstva, keď ma babka posielala "ku krsným" pomáhať chytať svinku za chvost. Samozrejme, že ako veľký pomocník som bol vyslaný až keď bolo po všetkom a po dvore sa šírila vôňa horiaceho dreva a mäsa z kotla... Čas letí, ale spomienky zostávajú a čo je fajn, zostáva aj tradícia zabíjačky "u krsných". Našťastie!!! Inak by som Vám nemohol sprostredkovať výnimočné krajové špeciality, ako je zabíjačková kaša, ktorej v Dolnej Strede "nepovíme ináč, ako Žebrácka kaša", jaternice alebo "hurky" a krvavničky alebo "krvavnyčky", lebo v Dolnej Strede vyprávame po trnavsky. :o) Tu by som úvod mohol ukončiť, ale nedá sa. Nedá mi nenapísať toto vyhlásenie. Vyhlasujem do celého sveta, že "Žebrácka kaša od krsných" je jednou z najväčších dobrôtok aké som mal kedy v puse. Je to moja zabíjačková TOP JEDNOTKA!
* Zabíjačková kaša - jaternice - krvavničky *
Recept pridal Admin
Pridané 29.11.2008  
Zabíjačková kaša - jaternice - krvavničky
Jaternice alebo hurky recept:
Na jemnej 2 mm šajbe zomelieme uvarené vnútornosti - pečeň, pľúca, ľadviny, srdce, tanier tučného orezu a tanier koží. Do pomletého mäsa pridáme ryžu podľa chuti (asi 2 až 3kg uvarenej ryže). Ďalej pridáme asi 1 kg pokrájanej a usmaženej cibule, asi 20 strúčikov pomletého cesnaku, mleté čierne korenie, mleté nové korenie, mleté biele korenie, majoránku, kmín a osolíme. Všetko dobre premiešame, naplníme do bravčových čriev a pri teplote 80 stupňov obvaríme 10 minút v ovare. Vyberieme a necháme vychladnúť.
Krvavničky recept:
5 sendvičov alebo 30 rožkov nakrájame na kocky, pridáme 2 až 3 taniere tučného orezu a koží, všetko pomleté na jemnej šajbe, mleté čierne korenie, mleté nové korenie, mletý zázvor, strúhaný muškátový oriešok, nastrúhanú kôru z dvoch dobre umytých citrónov. Zmes premiešame a zalejeme 1 až 1,5 litra krvi zmiešanej s 0,5 až 0,75 litrom ovaru. Ak bude krv zrazená, pomelieme ju na jemnej šajbe. Krv prilievame do štádia aby sa zmes prefarbila, ale aby nebola "blatová". Premiešame, dosolíme a dochutíme. Napĺňame do bravčových čriev, nie veľmi na pevno, radšej nech sú mäkšie, inak budú pri varení praskať. Obvárame v ovare pri 90 stupňoch 15-20 minút. Či sú krvavnice uvarené, skontrolujeme tak, že jednu prerežeme. Uvarená krvavnica nesmie byť vnútri surová (krvavá). Ak je test v poriadku, vyberieme a necháme vychladnúť.
Zabíjačková alebo Žebrácka kaša recept:
Žebrácka kaša sa varí na koniec zabíjačky, z ovaru v ktorom sme varili mäso a obvárali výrobky. Kvalitný ovar je základom tejto dobrôtky. Do 20 litrov ovaru pridáme 4 kg dobre vypláchnutých jačmenných krúp, v pomere 2 kg perličiek a 2 kg stredných jačmenných krúp veľkosti číslo 3. Pripravíme si 2 až 3 litre bravčovej krvi. Ak je krv zrazená, pomelieme ju na jemnej šajbe. Krv nepridáme naraz, no väčšiu časť asi 2 litre na začiatku. Ak to s krvou preženieme, kaša bude veľmi mazľavá. Preto ostatnú časť krvi pridáme neskôr podľa potreby, tak aby kaša nebola mazľavá, ale pritom pekne prefarbená.(pozri foto) Dobre premiešame a pridáme soľ, mleté čierne korenie, mleté nové korenie, málo zázvoru, nastrúhaný muškátový orech, majoránku, 1,5 kg nakrájanej smaženej cibule, roztlačený alebo mletý cesnak, kmín v pomere polovica celý - polovica drvený. Je lepšie začať s menším množstvom soli a korenia pretože kaša sa dochucuje postupne podľa chuti. Za stáleho miešania varíme 1,5-2 hodiny. Miešanie nepodceníme, kaša sa rýchlo pripáli. Uvarenú kašu preložíme do umelohmotných nádob a v chlade necháme do druhého dňa vychladnúť. Zohrievame na panvici, kde ju dobre prepečieme. Môžme pridať čerstvé oškvarky. Podávame s čerstvým chlebom a sterilizovanou zeleninou.
 
 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 

 

 

Naši partneri:
                 

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené