Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Jedného dňa som pomáhal babke pri čistení a polení marhúľ na prípravu marhuľového lekváru. Tieto dlhotrvajúce a nezáživné činnosti majú jednu krásnu spoločnú vlastnosť. Ak sa netrápime sami a máme pri sebe "spolutrpiteľa", vzniká priestor pre rozhovor, ktorý by za iných okolností asi nevznikol. A takto som sa od babinky dozvedel, že keď dozrievali slivky na "slivášoch" (čo boli akési slivkové sady a sliváš vlastnila takmer každá rodina) a po dedine sa v kotloch varili slivkové lekváre, bola to jedna z udalostí v roku, taká ako napríklad dožinky alebo oberačka. Tie slivky sa vraj varili aj dva dni, pričom sa museli stále miešať... Ešte šťastie, že dnes máme pektínové želírovacie prípravky, s použitím ktorých sa príprava ráta nie na dni, ale na minúty. Áno ja viem, že je to iné a do buchiet sa takýto džem nehodí, ale na palacinky, vianočku alebo do jogurtu je super... :o)
* Višňovo - jostový džem *
Recept pridal Admin
Pridané 18.07.2009  
Višňovo - jostový džem recept :
Višne 2/3 množstva umyjeme, odkôstkujeme a pokrájame na malé kúsky. Josty 1/3 množstva opláchneme a pomixujeme. Na 1 kg čerstvého ovocia pridáme 0,8-1 kg želírovacieho cukru alebo 0,8-1 kg kryštálového cukru a 1 balíček želírovacieho prípravku (takto je to lacnejšie ako želírovací cukor). Všetko spolu zamiešame a privedieme do varu, pričom masu premiešame. Varíme 4-10 minút podľa množstva, celé sa to musí dobre prevariť. Ak treba, dochutíme kyselinou citrónovou, odoberieme prípadnú penu a vriace plníme do čistých suchých pohárov. Poháre uzatvoríme a otočíme na 30 minút hore dnom, aby sme dosterilizovali viečka. Ak z dákeho dôvodu nemôžeme plniť horúci džem, uravreté poháre sterilizujeme pri 100 stupňoch 10-20 minút podľa veľkosti pohárov tak, aby sa vnútri pohára dosiahla teplota minimálne 75 stupňov. Osobne pre istotu vždy sterilizujem. Po otvorení pohára sa snažíme džem rýchlejšie spotrebovať. Treba vziať do úvahy, že džem nemá takú trvácnosť ako chemicky upravený z fabriky. Na výrobu džemov použijeme vždy len kvalitné a čerstvé ovocie, inak riskujeme, že sa nám pokazí celá dávka.
Variácie :

Týmto spôsobom môžme pripraviť džem aj z iných druhov ovocia. Ovocie krájame na menšie kúsky, prípadne môžme pomixovať. Ak chceme mať v džeme kúsky ovocia, mixujeme ponorným mixérom, ktorý sem-tam vkladáme do ovocia a nepomixujeme ho celé. Mixovať môžme za studena aj za tepla, len pozor na odfŕknutý kúsok horúceho lekváru na holý pupok... Takto pokračujeme až ko konzistencie, ktorú sme chceli dosiahnuť. Pri výrobe džemov môžme použiť aj viac druhov ovocia ale kombinoval by som "spriatelené" druhy. Osobne odporúčam pracovať so spodnými hranicami cukru.

Jahodový džem: Väčšie jahody prekrojíme, malé necháme vcelku. Takto nám vzniknú chutné kúsky jahôd v džeme. Na 1kg ovocia pridáme 0,8-1 kg želírovacieho cukru alebo 0,8-1 kg cukru a 1 balíček želírovacieho prípravku.

Marhuľový džem: Umyté, neprezreté marhule rozpolíme, odkôstkujeme a nakrájame. V prípade marhúľ môžme použiť menej želírovacieho cukru. Na 1kg ovocia pridáme 0,6-0,8 kg želírovacieho cukru alebo 0,6-0,8 kg cukru a 1 balíček želírovacieho prípravku.

Broskyňový džem: Postupujeme rovnako ako pri príprave marhuľového džemu. Ak treba dochutíme kyselinou citrónovou.

Slivkový džem: Umyté slivky odstopkujeme a ručne rozpolíme, natrháme. Na 1kg ovocia pridáme 0,7-0,8 kg želírovacieho cukru alebo 0,7-0,8 kg cukru a 1 balíček želírovacieho prípravku. Môžme pridať jablčný pretlak v pomere 3:1. Dochutíme kyselinou citrónovou.

Ríbezľový džem: Ríbezle pomixujeme alebo pomelieme. Na 1kg ovocia pridáme 1 kg želírovacieho cukru alebo 1kg cukru a 1 balíček želírovacieho prípravku.

 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 

Naši partneri:
                 

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené