Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
     
Možno si povieš: -" Čo sa tu niekto snaží písať o vianočnom šaláte, veď najlepší robím aj tak ja." A máš úplnú pravdu. Málokto si dá siahnuť na svoju domácu klasiku. Čaro Vianoc nejde len spod stromčeka, ale aj z kuchyne, kde som sa v čase príprav na Vianoce odmalička rád pohyboval. A nebol som sám, pretože vonku by som v tom čase márne hľadal rovesníka. Príležitosť "vylizovať" misky po všakovakých plnkách a krémoch bola lepšia ako behať po ulici s hokejkou.:o) No zlatý klinec príprav bol práve šalát. Keď som videl ako sa okolo obrovského "vajlingu" začínajú krútiť naše baby, bol to jasný dôkaz, že Vianoce sú tu! A tak mi môžu rozprávať o kalóriách, či žlčníkových záchvatoch, Vianoce bez šalátu a vyprážaného kapra si neviem ani predstaviť. :o)
* Vianočný majonézový alebo francúzsky šalát *
Recept pridal Admin
Pridané 24.12.2008  
Vianočný majonézový šalát
Vianočný majonézový alebo francúzsky šalát recept:

Z dvoch vajec a 400 ml oleja izbovej teploty pripravíme hustú majonézu, do ktorej primiešame lyžicu horčice a 200 ml kyslej smotany. Osolíme, pridáme ocot alebo nálev z uhoriek, mleté čierne korenie, worcester, malú nakrájanú cibuľu, štipku tymianu a krátko rozmixujeme. Pripravenú ochutenú majonézu vložíme do nádoby v ktorej chceme šalát pripravovať a podľa vlastnej chuti pridáme sterilizovaný hrášok, na kocky nakrájanú uvarenú alebo sterilizovanú mrkvu, trochu nahrubo nastrúhaného, povareného zeleru, sterilizované nakrájané uhorky, na kolieska nakrájané olivy a premiešame. V šupke uvarené vychladnuté zemiaky, ktoré sme uvarili v slanej vode s lyžicou octu očistíme. Ocot pridávame preto, aby sa nám zemiaky nerozvárali a je dobré kontrolovať ich vpichnutím tenkej kovovej ihly. Zemiaky pretláčame cez hranolkovacie sitko, ak sa nerozoberajú samé treba im pomôcť a rozobrať ich na hranolky. Zľahka ich vmiešavame do zmesi, ale pridáme ich len toľko, aby bol šalát dostatočne vlhký, podľa vlastnej predstavy, len treba rátať s tým, že zemiaky niečo vpijú. Robí sa aj tak, že všetky suroviny sa najprv premiešajú a majonéza sa pridáva na záver, ale takto sa zemiaky veľmi rozbijú a aj množstvo majonézy sa ťažko odhaduje Hrozí, že šalát bude mokrý alebo suchý a pri prípadnej oprave sa šalát ešte viac rozbije, takže moja metóda sa mi vidí lepšia. :o)

Variácie :

Do šalátu môžme pridať aj na hrubo nastrúhané jabĺčko, na jemno nastrúhaný chren, pár kvapiek sójovej omáčky, na tenké prúžky pokrájaný diétny salám, na tenké prúžky pokrájaný alebo nahrubo postrúhaný tvrdý syr, pokrájané na tvrdo uvarené vajíčka, kápiu ... atď Ale to už sú skôr silvestrovské šaláty, alebo šaláty na obložené misy. Pri vianočnom platí, že menej je niekedy viac.

 
 
 
 

Naši partneri:
                 

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené