Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Kto by nepoznal jednu z najznámejších kníh českej literárnej tvorby "Osudy dobrého vojaka Švejka" od spisovateľa Jaroslava Haška. Ale poznáte Švejkov cibuľový základ pod guláš? Jaroslav Hašek tento základ opísal a prostredníctvom Švejka ponúkol vo svojom diele čitateľom. Je naozaj skvelý na guláše, tmavé polievky a tmavé omáčky.
* Švejkov gulášový základ *  
Recept pridal Admin
Pridané 24.01.2010  
Švejkov gulášový základ recept :
Traduje sa, že na guláš použijeme toľko cibule ako je mäsa, no zo skúsenosti doporučujem pomer 2:3, teda menej cibule. Cibuľu očistíme a nakrájame. Na bravčovej masti, prípadne na oleji cibuľu opekáme za stáleho miešania. Najlepšie je použiť nádobu z nerezovej ocele, pretože po odparení vody sa z pražiacej cibule uvoľňuje cukor, ktorý sa prilepuje a karamelizuje a tieto pripálenia sú dobre vidieť. Tento pripálený cukor nesmieme prepáliť, pripaľovanie dovolíme len do ružova. Priliatím malého množstva studenej vody a premiešaním vareškou sa karamel uvoľní, pričom prefarbí cibuľu do zlata. Tento postup opakujeme tri-štyri krát. Teda trošku vody, odpariť, zľahka pripáliť, trošku vody ...atď. Po poslednej vode pridáme čerstvo mleté čierne korenie, soľ a lyžicu paradajkového pretlaku. (Ak sa nám pretlak nehodí do receptu, nepridávame ho.) V tejto zmesi opražíme-zatiahneme mäso, pridáme mletú papriku a krátko popražíme. Papriku až na záver, pražením horkne.
Variácie :
Ak chceme mať polievku hladkú, bez kúskov cibuliek, doporučujem základ rozmixovať ponorným mixérom. Vhodné napríklad pri držkovej polievke.
 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 
 

Naši partneri:
                   

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené