Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Keďže zažívame boom Japonskej kultúry na Slovensku, rozhodol som sa, že aj ja svojou troškou prispejem. Môj kamarát Ivan s prezývkou classic mi raz spomenul, že mu chutí sushi a že si ho dokonca sám pripravuje. To ma dostalo a odvtedy som si to chcel tiež skúsiť. Trvalo to dlho, ale nakoniec sme si našli obaja čas a vôlu. Nuž a tak sme sa do toho pustili…
* Sushi *  
Recept pridal Razik
Pridané 30.10.2009  
Sushi recept:

Spravili sme ryžu, tú sme sušili na dreve a ovievali ju aby rýchlejšie vychladla. Bohužiaľ nevlastním orientálny vejár, tak museli stačiť noviny. Potom sme ju dochutili octom. Na “zavinovač” sa položí plátok morských rias hladkou stranou von a do 3/4 sa pokryje ryžovou vrstvou. Potom do stredu ryže vložíte nejaké farebné záležitosti. My sme dávali uhorku (zelená), japonskú reďkovku (žltá) a krabie prsty (biela s červeným okrajom). No a nakoniec sa to zavinovačom celé zloží do takej tej krásnej (čiernej) roľky. Kto chce vedieť presnejší návod, asi ho odkážem na susi.sk kde ho dostane aj s príslušnou terminológiou. To čo som doteraz opisoval sa volá “Maki”.

Tiež sme robili “Nigiri” s lososom. Príprava tohoto je skutočne jednoduchšia. Stačí spraviť v dlani hrudku ryže a na jej vrch sa pritlačí plátok nejakého mäsa, v našom prípade lososa.

No a nakoniec sme jedli. Prvý raz s classikom, to bolo fajn. Neskôr večer to už tak fajn nebolo. Tu sa dostávam k čisto subjektívnej reakcii na toto jedlo. Má zvláštnu chuť, ktorá sa nedá opísať pokiaľ sa vám nepodarí opísať chuť morských rias. Pri príprave som sa dopustil niekoľkých chýb z nevedomosti, ktoré, ak sa do toho ešte raz pustím iste urobia z tohoto jedla skvelú ozdobu párty. Preto to tu spíšem a možno sa ich niekto iný nedopustí a bude mať 100 percentný zážitok už z prvej konzumácie.

  • Menšie je lepšie. Toto platí absolútne, pretože každý jeden kúsok, ktorý spravíte bude tvoriť jedno sústo. Musíte si byť istý, že ho celý “narvete do papule” a nebudete sa pri tom dusiť.
  • Niektorým ľudom vadia morské plody. Je to psychický blok s ktorým človek veľa neurobí. Vždy majte nejakú alternatívu napr. my sme spravili uhorkové Maki, ale stále tam boli riasy…
  • Niektorým ľudom vadí studená ryža…
  • Najťažšie je asi namiešať správnu príchuť namáčacej omáčky zo sójovky a wasabi. Teraz už viem že som sa ani nemal pokúšať a radšej dať misku so sójovkou a misku s wasabi.

Nuž nabudúce budem vedieť. Nakoniec to bola značná zábava a iste som už minul prachy na väčšie a oveľa menej užitočné hlúposti. Nezabudnite, že ochutnať treba všetko. :o)

 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 
 

 

 

Naši partneri:
                 

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené