Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   

Nejeden krát som na domácej párty dostal od priateľov pochutnávajúcich si na dobrej papanici otázku. "Ako si robil ryžu?" Aj keď často odpoviem: "Pichol som sáčky do vody", čo naozaj často využívam najmä ak varím "čínu", alebo ak potrebujem len malé množstvo. Ale Basmati ryžu vo varných vreckách nedostaneme a tak "hurá ku hrncom". Pridávam pár osvedčených postupov ako na to. Tu je recept :

Ryža  
Recept pridal Admin
Pridané 30.06.2008  
Ryža varená recept

Ryža - variácie prípravy

Základný recept: Množstvo ryže si odmeriame v nádobke alebo pohári a dobre prepláchneme na sitku v studenej vode. Dáme si záležať, pretože odstraňujeme škrob, ktorý robí ryžu mazľavou. Vložíme do hrnca a zalejeme necelou dvojnásobnou dávkou studenej vody a lyžice oleja v prípade guľatozrnej ryže. Ak máme dlhozrnú, vody dáme menej, ale minimálne jeden a pol násobok. Osolíme. Ak varíme na plyne, vždy musíme použiť platničku. Počkáme kým nám nezovrie, stíšime, zakryjeme pokličkou a na slabom stupni pomaly varíme 15-20 minút. Nemiešame, keď vytvorí "krátery", je hotová. Ak v hrnci pred začiatkom prípravy na oleji osmažíme cibuľu, ryža bude voňavejšia, vhodná k rôznym mäsám na šťave. Môžme pridať 1-2 klinčeky, bude aromatická, ale nie ku všetkému pasuje. Ryžu môžme ochutiť aj inak. Ak na začiatku varenia pridáme hrášok, hríby, hríbovú drť, mrkvu, papriku, kápiu, fazuľové lúsky...atď, ryža bude mať príchuť použitej suroviny a vhodne "doladí" hlavný pokrm.

 
Obrázok 2
Ilustračné foto
 

Sypká ryža - ryža, ktorá sa nelepí: Túto ryžu používam k čínskym a orientálnym jedlám a je to originálna čínska receptúra na varenie ryže. Pri tejto úprave uprednostňujem Basmati - himalájsku ryžu. Je drahšia, ale je chuťovo výnimočná. Samozrejme, že sa takto dá pripraviť akákoľvek ryža.

Ryžu opláchneme a dáme variť do hrnca s väčším množstvom vody, tak akoby sme varili cestoviny, ryža musí voľne plávať. Ak budeme ryžu podávať k čínskemu pokrmu, vodu neosolíme, inak osolíme. Po siedmych minútach varenia ryžu scedíme cez sitko a vložíme späť do hrnca "na parák". Podlejeme troškou vody, prikryjeme a ryžu varíme v pare 10-15 minút do mäkka. Tento spôsob prípravy má aj tú výhodu, že ak podávame viac chodov v priebehu dvoch-troch hodín, jednoducho ju prihrejeme krátkym prehriatím. Pozor, aby bola v hrnci voda, inak spálime hrniec. Vie sa rýchlo odpariť, najmä keď necháme hrniec nezakrytý bez pokrievky.

Kari (curry) ryža: Postup ako v základnom recepte, len pred vložením ryže na masle krátko osmažíme lyžičku kari (curry) korenia. Na masle sa kari korenie najlepšie uvoľňuje a farbí. Môžme pridať sušené hrozienka, slivky, marhule, banán, čerstvý hrášok, kápiu, nakrájané orechy, čili papričku...atď

 

Naši partneri:
                 

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené