Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Ak sú bryndzové halušky našim národným jedlom, potom si myslím, že najčastejším jedlom je pečené kura. Pridávam pár skúseností, aby sa určite podarilo aj "začínajúcim kuchtíkom" a možno ostrielaného kuchára osloví dáka plnka alebo postup. A neváhajte a pridajte ten Váš recept na postup, na kura či plnku. Stačí mi poslať e-mail alebo napísať do diskusie a ja ho rád doplním do variácii.
* Pečené - grilované kura s plnkou *  
Recept pridal Admin
Pridané 07.02.2009  
Pečené grilované kura s plnkou
Pečené - grilované kura s plnkou recept:
Kura môžeme piecť vcelku, rozpolené alebo rozdelené na kúsky. Vždy ho pred porciovaním dobre umyjeme a odstránime prípadné kostrnky a zbytky peria. Možme odstrániť aj prebytočnú kožu na krku a vnútorný tuk. Kura dobre z vonku a z vnútra osolíme. Ak máme grilovací stojanček, môžme kura pred solením obvariť vo vriacej vode, alebo "nedeľnej polievke". Kura do vody ponoríme a po chvíľke, keď zbelie vyberieme. Obvárame len chvíľku, koža sa nesmie trhať. Týmto zatiahneme póry na koži a mäse a šťava nám počas pečenia nebude unikať. Obvariť je dobré aj pri grilovaní na otáčacom rožni, či už budeme grilovať na elektrickom grile, alebo na uhlí. V tomto prípade solíme až po obvarení. Už vieš prečo sú kurence v profesionálnych griloch také pekné tučnučké? Ak nemáme stojanček, môžme použiť fľašu so šírším dnom. V domácnosti kura najkrajšie ugrilujeme za pomoci rúry s ventilátorom, alebo Fan hrnca. Kura pred pečením podlejeme vodou a polievame, alebo potierame výpekom cca. po 15 minútach. Pri 180-200 stupňoch bude za hodinku hotové. Ak ho chceš mať krásne červené, treba ho pri poslednom polievaní potrieť bravčovou masťou. Ak chceme použiť grilovaciu zmes, potierame tiež na konci pečenia, väčšinou je tam paprika a tak dlhým pečením horkne a stráca chuť. Ak pečieme kura na plechu, môžme dutinu naplniť plnkou a zostatok plnky uložiť vedľa kuraťa, prípadne natlačiť pod kožu kuraťa.. Postup pečenia je rovnaký. Ak máme plynovú rúru, nie je zlé na prvú polhodinku kura zakryť alobalom. Osobne najradšej pečiem kura v mikrovlnke za pomoci funkcie Crisp (zapekanie+mikrovlny+grilovanie). Do misky určenej na Crisp prípravu, ktorá je súčasťou príslušenstva mikrovlnky, vložím plnku a na ňu položím rozpolené kura, rezom hore ku grilu. Po 13 minútach kura otočím, potriem a pečiem 15 minút. Na záver potriem grilovacím korením a podľa potreby dopečiem. Takto som pripravil aj kura na obrázku. Šťava z kuraťa sa vsiakne do plnky, proste je to fantázia. :o)
Variácie :

Základná plnka: Moja babka hovorí " koľko rožkov, toľko vajec". No výborná bude aj s menším počtom. Takže 6-7 druhodňových rožkov nakrájame, zľahka osolíme, okoreníme čiernym korením, majoránkou a štipkou nastrúhaného muškátového oriešku. Žĺtka rozšľaháme s 250 - 300 ml mlieka a rožky zalejeme. Z bielkov ušľaháme sneh, ktorý do hmoty zľahka zapracujeme. Prípadne zriedime mliekom podľa vlastnej chuti.

Plnka "Stratené kura" : Postup ako pri základnej plnke, len pridáme na drobno posekanú strednú cibuľu, ktorú spolu s pokrájanou pečienkou, žalúdkom, srdcom a tukom z kuraťa orestujeme a pridáme do hmoty. Miesto mlieka môžme použiť slepačí bujón. Pripravuje sa aj ako samostatný pokrm so zeleninou.

Hubová plnka alebo "Hubník": Postup ako pri základnej plnke, len pridáme tymian, štipku mletej červenej papriky (nemusí byť) a čerstvé, alebo v teplej vode "popustené" sušené hríby. Miesto mlieka môžme použiť slepačí bujón, albo vodu z hríbov. Pripravuje sa aj ako samostatný pokrm so zeleninou.

Plnka s údeninou : Postup ako pri základnej plnke, len pridáme na drobno posekanú strednú cibuľu, štipku mletej červenej papriky (nemusí byť), kúsok nadrobno nakrájanej slaninky a inú údeninu. (špekáčky, klobásku, salám, kabanos...) Miesto mlieka použijeme bujón.

 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 

 

 

Naši partneri:
               

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené