Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Na oslave životného jubilea môjho otca, kde sa stretlo kopec priateľov, nám v Klube spisovateľov pripravil pán šéfkuchár Antovský takúto pochúťku. Taniere s jedlom rozniesli po stoloch a ako sa začalo jesť, v sále zavládlo hrobové ticho. Ako polichotenie a najmä pochvala za skvelé, harmonicky vyvážené jedlo, sa od jedného zo stolov ozvalo. "Pán Antovský, s týmto kolektívom som už tridsať rokov, ale pri jedle neboli ešte nikdy tak ticho." Sála pobavene zaburácala. Šéfkuchár nezostal nič dlžný a zakontroval. "Ja tu pracujem už tridsať rokov, ale také živijó aké ste oslávencovi zaspievali, som ešte nepočul." Bodaj by počul. Veď tam bol samý Lúčničiar...:o) Presný recept síce nemám, ale bolo to asi toto. Tu je výsledok a recept :
* Novinárska kapsa *  
Recept pridal Admin
Pridané 13.05.2008  
Novinárska kapsa
Novinárska kapsa recept:
400g bravčového mäsa nakrájame na pásiky, krátko za stáleho miešania opražíme kým zbelie a vyberieme. Vo výpeku opražíme cibuľu na mesiačiky, pórik na plátky, posolíme, okoreníme a za stáleho miešania osmahneme 1-2 minúty. Pridáme malú konzervu šampiňónov aj s nálevom, 1-2 lyžice kečupu, 100ml vína, worcester, strúčik prelisovaného cesnaku, tymian a pár minút podusíme. Nakoniec pridáme opražené mäso, všetko spojíme škrobom rozmiešaným vo vode a odstavíme. Spravíme poriadnu zemiakovú placku cez celý tanier,  mala by byť chrumkavá. Na jednu polovicu placky naložíme zmes, ktorú druhou polovicou placky preložíme.
Zemiaková placka - Zemiakové placky.
Na placky použijeme "staré" zemiaky, v nových zemiakoch je veľa vody. 1kg zemiakov očistíme a postrúhame na strúhadle nie na kašu, ani na hrubo, zvolíme strednú cestu. Dá sa strúhať aj na kuchynskom robote ak máme vhodný nádstavec. Ak nám zemiaky pustili viac vody, zlejeme ju, avšak nie úplne. Výraznejšie posolíme, okoreníme mletým čiernym korením, majoránkou a mletou rascou. Pridáme podľa chuti 2 až 5 strúčikov prelisovaného alebo postrúhaného cesnaku, môžeme pridať lyžičku mletej papriky. Pridáme 1-2 vajcia podľa veľkosti, 2-3 lyžice hladkej múky, tak aby sa zmes spojila. Najlepšie na teflónovú panvicu pridáme 1 polievkovú lyžicu oleja a naberačkou na polievku vložíme zemiakovú masu, pričom ju spodnou časťou naberačky roztláčame po celej panvici. Oleja nedávame viac ako lyžicu, placka vypije aj trojnásobné množstvo, je ako špongia. Pečieme na strednom stupni. Keď sa okraje prepečú do ružova, placku prevrátime, ku okraju panvice pridáme 1/2 lyžice oleja a naklonením panvice do strán olej rovnomerne rozlejeme pod placku. Pri pečení môžeme na okraj panvice pridať kúsok bravčovej masti, placky budú ružovejšie a voňavejšie. Osobne si myslím, že robiť placky dopredu a "stohovať" jednu na druhú je nezmysel. Placky sa zdusia, zmäknú a sú ako zo zlého bufetu. Najlepšie je vyšupnúť placku z panvice rovno na tanier a inneď ju horúcu podávať. Ak robím väčšie množstvo, na "výrobu" zemiakových placiek používam súčasne dve panvice. K samotným plackám je výborný šípkový čaj, no k "Novinárskej placke" si treba naliať pohár bieleho vínka. Spomínam si, že v zlatých, dávno minulých časoch bratislavského Mamuta (3-poschodová piváreň), robili placky, do ktorých pridávali na rezance nakrájaný salám.
Kapustový šalát.
300g kapusty nakrájame na tenké slížiky a pripravíme nálev. Do misky pridáme 3 polievkové lyžice olivového oleja, 2 polievkové lyžice vínneho octu, soľ, čierne korenie, kôpor, štipku práškového cukru a vyšľaháme metličkou. Pridáme kapustu a premiešame. Šalát by mal chvíľku stáť pri izbovej teplote.
 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 
 

 

Naši partneri:
                   

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené