Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  ZELER VŇAŤOVÝ -  (Apium graveolens)

Je blízky príbuzný u nás známemu zeleru buľvovému. Zeler vňaťový sa u nás málo pestuje. Má jemnú, aromatickú vňať až 50 cm vysokú. Dá sa pestovať zo semien nasadených do nádob počas februára, sadeničky sa vysádzajú až v polovici mája. Pre pestovanie za oblokom sa vysieva  v septembri a postupne sa podľa potreby zužitkováva. Zeler dlho klíči a spočiatku sa vyvíja pomaly .

Zdravotníctvo:  Obsahuje cukry (manitol pre diabetikov), flavonoidy spevňujúce kapiláry, pôsobí protizápalovo s protibakteriálnym účinkom. V ľudovom liečiteľstve sa používa ako močopudný prostriedok, pri močových kameňoch, podagre. Je vhodný pre diabetikov, reumatikov, pri ochablosti a črevným kŕčom, pri opuchoch, lebo aktivuje látkovú  výmenu. Priaznivo ovplyvňuje nervovú sústavu.
V kuchyni:  Ako korenie sa užíva čerstvá, sušená alebo mrazená vňať, ktorá obsahuje mnoho karotenoidov, až 100 mg vitamínu C v 100 g, z minerálnych látok veľa draslíka, vápnika, železa, fosforu a sodíka. Zelerovú vňať pre jej cenné zložky používame najradšej čerstvú. Samozrejme dá sa i sušiť, alebo čerstvo nakrájanú s trochou vody zamraziť v malých obaloch – na jednu dávku. Listy i buľvy sa používajú do šalátov, nádievok, krémových syrov, zeleninových polievok, zapekaných zeleninových pokrmov, na zemiaky, do gulášov, vaječných jedál, omáčok. S výrazne aromatickými listami sa najviac korení v balkánskej, talianskej, francúzskej a anglickej kuchyni. Sušená vňať, mleté semeno i mletá sušená buľva sú súčasťou mnohých koreniacich zmesí , je vhodná na pečenie mäsa, grilovanie, do polievok, omáčok a.i. Prášok zmiešaný so soľou sa užíva ako zelerová soľ na dochucovanie pokrmov, pričom výrazne znižuje spotrebu soli.

Cuketky z Istrie:
800 g mladých cukiet, 3 cibule, 2-3 strúčiky cesnaku, 5 lyžíc olivového oleja, 4 paradajky, 1/2 šálky posekanej zelerovej vňate, soľ, mleté korenie, strúhaný syr. Mladé nalúpané cukety nakrájame na kocky, cibuľu nadrobno, cesnak na plátky. Všetko osmahneme na oleji, pridáme vňať, nakrájané paradajky, osolíme, okoreníme a podusíme domäkka. Podávame posypané strúhaným syrom a s bielym chlebom. Môžeme doplniť vajíčkom alebo údeninou.

 

 
 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené