Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  Bylinky - zelená vlna.
Cieľom tejto stránky je dodať jej čitateľom chuť pestovať v záhradke, na balkóne alebo v kuchyni tie koreninové rastliny, ktoré potrebujeme k pestrej, chutnej strave a  ktoré dnes okrem najjednoduchších, ako je petržlenová a zelerová vňať a prípadne ešte kôpor a pažítka, nedostať ani na trhoviskách. Žiadna koreninová zelenina nemôže byť čerstvejšia ako tá, ktorú sami vypestujeme, lebo je omnoho chutnejšia ako suchá, má tuhšiu arómu a viac vitamínov. Tieto dôležité potreby našej kuchyne sú nielen osožné, ale aj pekné a zaujímavé, či ich pestujeme v záhrade, v okne, alebo na balkóne. Môžeme ich s hrdosťou ukazovať hosťom a tak trochu prispieť k renesancii kultu zeleného korenia, k takzvanej  zelenej vlne.  
Zelená vlna – čo v podstate znamená využívanie rastlín v prírodnom stave, je módnym, ale predovšetkým potrebným trendom návratu k prírode, do ktorej človek patrí. Moderný spôsob života v pretechnizovanom svete prináša so sebou vysoký podiel denaturovaných,  priemyslovo upravených potravín,  postrádajúcich niektoré biologicky aktívne zložky. Jednotvárna strava vyžaduje čerstvý doplnok a to sú  povedľa ovocia a  zeleniny taktiež  bylinky – zelené korenie. Ono  kuchárom pomáha nielen zvýšiť biologickú hodnotu potravín, ale vytvoriť aj  z mála surovín paletu rozmanitých pokrmov, zvýrazniť ich chuť, vôňu, ovplyvniť ich lepšie využitie v ľudskom organizme a predovšetkým  znížiť spotrebu soli.  Nezanedbateľnou kvalitou zeleného korenia je aj jeho estetická hodnota. Čerstvé alebo sušené sa dá použiť ku skrášleniu bytu vo vázach, košíkoch a voňavých  zväzkoch ale aj samotného pripravovaného jedla.. Široké pole pôsobnosti poskytuje príprava vlastných bylinkových koreninových zmesí z drvených sušených rastlín.  Možností je veľa, fantázii sa medze nekladú.
Zelené korenie sa na celom sveta vracia do záhrad a do kuchyne.   A pritom sa dá tak ľahko pestovať za oblokom v kvetináči.   Ak raz vyskúšate možnosť odtrhnúť si čerstvé bylinky  z balkóna, z kvetináča na obločnici a nimi ochutiť nejaký pokrm, uvidíte, že zelené korenie sa vo vašej kuchyni určite udomácni.
Zelené korenie sa na naše územie dostalo s vojnovými výpravami starých Rimanov. Až neskôr, v  8.-9. storočí, kedy Arabi obmedzili do Strednej Európy dovoz tropických korenín, nariadil franský panovník Karol Veľký pestovať v kráľovských, panských a kláštorných záhradách tieto užitočné rastliny. O ich rozšírenie sa zaslúžil najmä mníšsky rád benediktínov, ktorí svoje skúsenosti v pestovaní byliniek zúročili aj v príprave vynikajúceho bylinného likéru – Benediktínka.  Vedomosti o liečivých bylinách a zelenom korení od 16. storočia šírili aj na našom území bylinkári. Napríklad v roku 1591 vyšiel v Trnave tlačou prvýkrát v Uhorsku opis liečivých rastllín, ktoré sa pestovali v záhradách, aj s 26 drevorytmi. Autorom bol Lukáš Péči (Peechy), ktorý pochádzal z Pečovskej Novej Vsi v okrese Prešov. Po latinsky písané dielo nieslo poetický názov, ktorého preklad znie –Kresťanským pannám úctivý veniec alebo Duševná trávna záhrada.
Dokonca aj naši slávni slovenskí  olejkári z Turca,  prispeli k tomu svojou hrivnou a  tak nielen v stredoveku a ranom novoveku, ale aj neskôr, v 19. storočí bola u nás paleta využívania zeleného korenia značne rozsiahla. Svedčia o tom aj ľudové pesničky : Rozmarín zelený, popod okny sadený,  Sadila som bazaličku vyrástla mi loboda,  Dievčatko oravskô, poď so mnou na panskô, pod Oravský zámok, sadiť majoránok a mnohé iné.
I  keď sú v súčasnosti bežné obchody u nás dostatočne vybavené potrebným sortimentom zeleného sušeného korenia,  odborníci v zdravej výžive a najmä kuchári odporúčajú používať najmä čerstvé zelené korenie.
 
 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené