Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  RUTA VONNÁ - (Ruta graveolens)

Ruta vonná je trvalá bylina až poloker, dodnes rastie ako planá bylina  v oblasti  Stredomoria, v južnej  Európe a na Strednom východe. Starí Gréci a Rimania ju považovali za rastlinu proti otravám a zlým duchom, ale bola využívaná aj v kuchyni do šalátov a rýb. Michelangelo tvrdil, že privoniavaním ruty  sa mu zostruje zrak i tvorivá invencia. V Taliansku sa rutou korení destilát grappa (terkelica), vo Švajčiarsku sa predáva vodka aromatizovaná výhonkami ruty. V strednej Európe sa pestuje od 9. storočia a nemecký názov Weinraute dokazuje, že sa pridávala aj do vína.
Ruta vonná dorastá aj do výšky 1 m, je rozvetvená s modravo zelenými lístkami.
(štylizované lístky sú známe ako kríže z hracích kariet). Bohato kvitne zelenožltými kvietkami, je  dekoratívna. Vyžaduje slnečné miesta a dá sa pestovať aj v skalke. Rutu však možno pestovať i v nádobách. Pestuje sa zo semien, vysadených do debničiek vo februári až v marci. Ako predpestovanú priesadu ju u nás nedostaneme. Úspešne ju možno rozmnožovať na konci leta  odrezkami, na jar delením trsov.  Pri ich ošetrovaní dbáme, aby sme sa rastlín zbytočne nedotýkali, lebo niektorí ľudia sú alergickí a zvlášť u detí a na slnku môže vyvolať dermatídy.

Zdravotníctvo: Pôsobí protí kŕčom, ukľudňuje, odporúča sa pri rôznych neurózach, stimuluje krvný obeh, znižuje krvný tlak, podporje trávenie, je močo a žlčopudná. Má aseptický účinok a odpudzuje hmyz. Tinktúra z nej vyrobená sa používa na artritídu a reumatizmus, pri neuralgii. Zmierňuje bolesti hlavy. Užívame len malé dávky, potom je prospešnou, ale nie viac ako lyžičku čerstvých listov na osobu. Vo väčšom množstve je jedovatá a tehotným ženám ju nepodávame vôbec.Ako liek ju používame iba po konzultácii s lekárom!
V kuchyni: používame predovšetkým čerstvé, ale rovnako aj sušené drobené listy. Má špecifickú arómu a ľahko nahorkastú chuť. Pridávame ju do bylinkových nátierok, tvarohových pomazánok, majonéz, jogurtov, zelených omáčok, do šalátov. Ďalej pri príprave zveriny spolu s tymiánom, jalovcom, bobkovým listom, k baranine, so šalviou a s mätou k rybe. Koreníme ňou omelety a špenát.
Destiláty aromatizované rutou používame ako aperitív. Používa sa pri výrobe bylinných likérov, v minulosti (hlavne v Nemecku) sa využívala k aromatizácii vín a octov.  Používa sa aj v parfumérii pri príprave voničiek a vonných  zmesí do skríň a k odpudzovaniu hmyzu.

Mandľové mäsové guľky s rutovou omáčkou.

50 g olúpaných mandlí, 500 g mletého hovädzieho mäsa, lyžička čerstvého nastrúhaného zázvoru, strúčik treného cesnaku, ½ lyžičky nasekanej ruty, menšia zelená paprika, 2 lyžice sójovej omáčky, soľ, niekoľko kvapiek tabaska, solamyl, olej.
Omáčka: 3 lyžice sójovej omáčky, menšia šálka vývaru, lyžica vínneho octu, lyžička medu, lyžica vína, lyžica solamylu ½  až 1 lyžička sekanej ruty.
Mandle nasekáme a opražíme, zmiešame s mäsom, zázvorom, cesnakom, nakrájanou rutou a paprikou, sójovou omáčkou, soľou, tabaskom. Vytvarujeme guľočky o priemere 3-4 cm. Obalíme ich v solamyle a opražíme v oleji. Vyberieme a udržujeme v teple. Z panvice zlejeme väčšinu oleja, do zbytku pridáme sójovú omáčku, vývar, ocot, med a povaríme. Solamyl zmiešame s vínom, omáčku zahustíme. Pridáme rutu a už nevaríme. Guľočky prelejeme omáčkou a podávame s ryžou. Ak guľôčky vychladli, zohrejeme ich podľa potreby v omáčke.

 

 
 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené