Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata
 
  Pestovanie byliniek na parapete a v izbe.

Pre aromatické koreninové rastliny je kuchyňa správnym stanovišťom za predpokladu, že nie je príliš tmavá. Kto rád varí, má poruke stále čerstvé korenie. Navyše rastlinky sú aj pekné a aromatickou vôňou potešením pre nos.  Existuje aj dekoratívny kultivar bazalky s červenými listami, ktorý púta na seba pozornosť tak v šaláte, ako aj na parapete. Aj keď pestovatelia korenín nenechávajú tieto rastliny rozkvitnúť, na parapete by mali urobiť výnimku pre oregano (pamajorán),  a tymian (materinu dúšku) pretože ich kvety môžu konkurovať mnohým izbovým kvetinám.
Hoci jednotlivé rastliny potrebujú na svoj ideálny rast dosť miesta,  pre dekoratívne využitie ich  možno  spolu zasadiť do peknej misky a  uložiť medzi  izbové kvetiny. Tu „v záujme spolupráce“ obmedzia svoj vzrast, ale o to nám práve ide, ak majú potešiť naše oči v  izbových podmienkach.  Treba dávať pozor, aby sme spoločne vysadili druhy s rovnakými nárokmi na vlhkosť: menej vody potrebuje rozmarín, materina dúška, tymian, šalvia, yzop, oregano. Náročnejšie na vodu sú mäta, pažitka, petržlen a estragón ( palina dračia), čiže s jednou miskou pravdepodobne nevystačíme!  Rastliny v nádobách  pravidelne  nevydržia viac ako jeden rok,  neoplatí sa ich udržiavať dlhšie za každú cenu.  Na jar si treba zaobstarať nové zdravé sadenice na trhu, ktoré sú odolnejšie.
Koreniny pochádzajúce z juhu (rozmarín, tymian, majorán) získajú svoju arómu iba vtedy, ak sú umiestnené na slnečnom mieste. Rastliny iba nepatrne prihnojujeme. Potrebujú  rosenie, dostatok čerstvého vzduchu a mali by sa polievať mäkkou a najmä odstátou vodou.
V zimnom období na parapetnej doske môžeme s úspechom pestovať rýchlo rastúce zelené korenie – bazalku, kôpor, pažítku, petržlen, saturejku, žeruchu. Žeruchu  (ale aj horčicu) môžeme pestovať aj na dobre navlhčovanej papierovej vate, uloženej na vhodnej miske.

 
 
 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené