Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  MEDOVKA LEKÁRSKA - (Melissa officinalis)

Medovka je ďalšou liečivou a koreninovou rastlinou pochádzajúcou zo stredomoria. Jej skvelé účinky poznali už starí Gréci a Rimania. Do strednej Európy ju v 13. storočí zrejme priniesli mnísi karmelitáni. Neskôr, v 17. storočí, vynašli liek proti zažívacím problémom a bolestiam hlavy, obsahujúci taktiež medovku – karmelitské kvapky – používané dodnes. Medovka ako  skutočne medonosná rastlina sa zavesovala k úľom, aby prilákala včely. Taktiež sa považuje za bylinu privolávajúcu lásku a v  aromaterapii sa používa proti depresiám.
Medovka je trvalá bylina s príjemnou citrónovou vôňou až do doby kvetu. Potom sa aróma stráca. Je vysoká až 80 cm, s ochlpenou lodyhou, vajcovitými listami a kvitnúca. Kvety sú drobné, biele, fialkasté alebo svetloružové. Dá sa pestovať zo semena i delením, rastie na slnečnom mieste v záhrade alebo v črepníku.  Jedna rastlina stačí pre celú rodinu.  Darí sa jej vo veľkých kvetináčoch pred oblokom, v miestnosti na svetlom, nie príliš teplom mieste. Potrebuje plné slnko. Kvetináče treba premiestniť do bytu až keď začnú trvalé mrazy. Veľké rastliny treba radikálne zostrihať, v marci postaviť na svetlo a pravodelne polievať. Pestovaná v záhrade nie je citlivá na chlad, zostrihaná prezimuje bez problémov.  Mladé rastlinky nesmú vyschnúť, staršie znesú aj sucho. Listy obsahujú až 150 mg vitamínu C v 100 g, veľa karoténu, 0,25% silice, trieslovín, flavonoidov a.i.

V zdravotníctve: Podporuje trávenie, uvoľňuje kŕče čriev, pôsobí proti  plynnatosti. Celkovo ukľudňuje, čaj je vhodný pri predráždení a poruchách spánku. Používa sa aj v kozmetike, do kúpeľov i do vonných vankúšikov. Je to diétne korenie.
V kuchyni: Vňať sa na sušenie trhá dvakrát do roka pred rozkvitnutím. Pre kuchynskú potrebu sa listy otrhávajú po celý rok. Ako korenie ju najlepšie používame čerstvú všade tam, kde je príjemná jej citrónová vôňa. Často sa kombinuje s estragonom. Chutí v omeletách, jogurte, ryži, v bylinných omáčkach, masle a pomazánkach. Hodí sa k rybám, zverine, kurčatám, do nádievok, húb, kyslej kapusty a do šalátov. V Španielsku sa pridáva do paradajkových pokrmov, do polievok a do dusených a zapekaných zelenín. Medovku pridávame do hotových pokrmov, nevaríme ju.

Baklažán plnený syrom a slaninou.
4 menšie alebo 2 väčšie baklažány, soľ, práškový cesnak, 2 lyžice čerstvej medovky, štiplavá paprika, 100 g anglickej slaniny, 1-2 papriky, 100 g plátkového syra, olej, 2 lyžice strúhaného syra.
Baklažány pozdĺžne prerežieme, nešúpeme a nakrojíme ich asi 1 cm širokými rezami do vejárika, ale nedorežeme. Rezy roztvoríme, potrieme cesnakom, posypeme pokrájanou medovkou a štiplavou paprikou. Do každého zárezu vsunieme tenký prúžok slaniny, prúžok papriky, plátok syra. Poukladáme do pekáča vymasteného olejom, navrch poukladáme prúžky slaniny. a zapečieme 20 min.

Syrový koláč s medovkou.
Cesto :  110g hladkej múky, 50g margarínu, štipka soli.
Plnka:    50g margarínu, 350g mäkkého smotanového syra, 2 vyšľahané vajcia, 6 PL drobno pokrájanej medovky,
2 PL medu.
Rúru vyhrejeme na 200 st. C (plyn na st. 6). Múku preosejeme a posolímePridáme margarín a toľko vody, aby cesto bolo mäkké. Vytvarujeme ho do formy s priemerom 18 – 20 cm a pečieme ho 15 minút. Mäkký margarín, medovku, med, syr, vymiešame (zmixujeme) do hladka. Vajíčka vyšľaháme a spojíme s vymiešanou syrovou hmotou. Teplotu rúry znížime na 180 st.C ( plyn na st.4). Plnku vlejeme do predpečenej cestovej formy a pečieme do zlatista približne 45 minút. Podávame so šľahačkou alebo jogurtom.

Liečivý čaj proti vysokému krvnému tlaku
Zo zmesi rovnakých dielov medovky lekárskej, bobúľ a kvetov hlohu, prasličky roľnej, orechových listov a dojnásobného množstva  imela bieleho, dáme 2 polievkové lyžice do ½ litra vody. Po niekoľko minútovom varení na miernom ohni a 10 minútovom odstátí, čaj precedíme a pijeme jednu šálku  2x denne.   

 
 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené