Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  MAJORÁNKA - (Majorana hortensis)

Majoránka bola v minulosti považovaná nielen za liečivú a koreninovú bylinu, ale aj za kúzelný nápoj lásky.  V stredoveku ju používali ako dekoratívnu rastlinu i na čaje proti melanchólii. Dnes sa majoránka pestuje v celej Európe. U nás sa najčastejšie pestujú dva typy: francúzsky - bujného vzrastu so zelenkastými listami a nemecký – sivozelený, jemnejší.  Vzhľadom na klimatické podmienky treba dať prednosť francúzskej majoránke. Pestuje sa z predpestovaných sadeníc a von sa vysadzuje až v polovici mája, lebo je citlivá na mráz. Sadíme ju do sponu  25 x 25 cm. Hodí sa aj na pestovanie v skalke. Z februárových výsevov sa dá pestovať v kvetináčoch v slnečnej miestnosti. Mladé rastlinky nesmú vyschnúť!  Na jeseň možno 1-2 silné rastlinky umiestniť na oblok a ďalej trhať. Výhony už neobrastajú. Vňať majoránky určenej na sušenie zbierame dvakrát: na začiatku kvetu v júli a koncom septembra. Na používanie čerstvej vňate ju priebežne odrezávame. Dobre usušená kvalitná majoránka neobsahuje tvrdé lodyhy, má sivozelenú farbu s výraznou koreňovou chuťou i vôňou. Majoránka obsahuje silicu, horčiny, triesloviny, slizové látky a v čerstvom stave aj vitamíny.

V zdravotníctve: má celkovo ukľudňujúce účinky (i pri pohlavnom predráždení), ukľudňuje črevný trakt, pôsobí proti plynnatosti a hnačkám, čaj z nej pôsobí proti kinetózam. Je vhodná i pri nespavosti, mierne znižuje tlak krvi a rozširuje cievy. Pôsobí aj proti bronchiálnym zápalom, močopudne a asepticky.
V kuchyni: má široké využitie, predovšetkým sa pridáva do ťažkých, tučnejších a nadúvajúcich pokrmov. Koreniť môžeme so suchou, alebo čerstvou majoránkou (zmes listov, kvetov, hlávok). Kombinujeme ju s korením, cenakom, rascou, novým korením, tymiánom, rozmarínom. Spravidla ju nemiešame s oreganom. Hodí sa do hrachových, fazuľových, zemiakových, cesnakových polievok, k baraniemu,  hovädziemu a bravčovému mäsu, do gulášu, do mletého mäsa, údenín, do zemiakových placiek,  na ryby, pizzu, do vaječných pokrmov, na syry, do špenátu, pečeňových knedlíčkov, zabíjačkových pochúťok a.i.

Vrstvené zemiaky s majoránkou:
100 g plátkovej slaniny, lyžica majoránky, 100 g tvrdého syra 500 g zemiakov, 2-3 vajíčka, 5 cibulí, lyžica hladkej múky, 1 dl smotany, korenie.
Misku na zapekanie vyložíme slaninou. Očistené zemiaky a cibuľu nakrájame na tenké plátky, syr na kocky. Misu plníme striedavo vrstvou zemiakov, cibule, syra,  posypeme soľou, korením a majoránkou. Napokon zalejeme smotanou, v ktorej sme rozšľahali vajcia a hladkú múku a asi 40 min. pomaly zapekáme v rúre. Môžeme pridať párky nakrájané na kolieska.

Pečená hus alebo kačica s majoránom:
Brušnú dutinu a vonkajší povrch dobre potrieme, najlepšie čerstvým majoránom. Zabalíme ju do hliníkovej fólie a uložíme na 1 deň do chladničky. Potom ju vložíme do pečiacej rúry a pečieme  približne 90 minút na strednom plameni.
Po upečení fóliu rozrežeme a keď nie je kačica alebo hus dosť červená, pečieme ju ešte niekoľko minút na veľkom plameni.

Majoránové hovädzie rezance:
1 cibuľu nadrobno pokrájame a udusíme do sklovita. Vložíme 600g na tenké pásiky (rezance) pokrájaný hovädzí výrez, posolíme a podlejeme takým množstvom horúcej vody, aby ich pokryla do polovice.Keď sú polomäkké posypeme ich majoránom a na pomalom ohni ich dusíme do mäkka. Pred koncom varenia pokrm zahustíme 1 dc smotany, v ktorej sne rozmiešali 1 kopcovitú   ČL múky a servírujeme  so špagetami alebo ryžou.

 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené