Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  LIGURČEK - (Levisticum officinale Koch., česky libeček)

Ligurček lekársky je statná bylina, ktorá sa u nás pestuje od 8.-9. storočia z nariadenia Karola Veľkého. Táto až 2 m vysoká trvalá bylina má lesklé listy podobné zeleru. Intenzívne vonia po tekutom polievkovom korení (súčasť vegety), čo spôsobuje obsah silice. Ligurček nie je náročný na pôdu, dobre znáša polotieň a vyžaduje dostatok vlahy. Vzhľadom k tomu, že pre potrebu rodiny stačí jediná rastlina je najvýhodnejšie kúpiť predpestovanú sadenicu. Ligurček možno ale celkom jednoducho vypestovať aj priamym výsevom do pôdy.  Vytvára dužinatý stvol a rozvetvené korene. Potrebuje svetlo, ale nie slnko po celý deň. Polievať denne, pravidelne hnojiť. Vonku prezimuje bez problémov, rastliny v kvetináčoch prezimujú v chladných miestnostiach ale  potrebujú zimné obdobie kľudu. V marci opäť postaviť na svetlo. Tehotné ženy ligurček nesmú používať!
Predmetom zberu sú výhonky, stvol, koreň i vňať. Obsahuje hlavne silicu sacharidy, živicu, organické kyseliny, rutín.  Ďalej obsahuje minerálne látky hlavne draslík, v čerstvom stave aj vitamíny.

Zdravotníctvo: Ligurček lekársky je liečivá rastlina, hlavne jej výhonky podporujú vylučovanie moču z tela, uvoľňujú kŕče hladkého svalstva zažívacej sústavy, podporujú črevnú peristaltiku, pôs obia proti nadúvaniu, zlepšujú trávenie a chuť do jedla V horských oblastiach Švajčiarska sa. duté lodyhy sušia a pri nachladení sa s nimi pije horúce mlieko. Vňať ligurčeka sa taktiež pridáva do posilňujúceho kúpeľa.
V kuchyni:  najlepšie využívame čerstvé listy. Tie sa dajú aj uschovať sušením (strácajú arómu), alebo lepšie zmrazením. Používajú sa i  výhonky ako korenina, avšak v malom množstve. V anglosaských zemiach sa pridávajú  mladé lodyhy a rapíky listov do smotanovej omáčky so šampiňónmi, alebo sa nakladajú do octa s olejom a korením. Inak sa listy dávajú v menšom množstve (1 lyžica pre 4 osoby) do polievok, omáčok, omeliet, zjara sa rapíky varia so starými zemiakmi, pre zlepšenie chute zemiakov sa pridávajú listy. Ďalej sa používajú do tvarohových pomazánok, na ryžu, do nádievok, na syry, do cestíčok na obaľovanie a smaženie, do šalátov, sekaného mäsa, na ryby a kurčatá, do majonéz a pod. Výborne ochucuje rybacie polievky.

Rýchla salámová panvica so zemiakmi a ligurčekom:
400 g mäkkého salámu, 2 lyžice oleja, 2 cibule, 2 papriky, 500 g zemiakov, 2 dl vývaru
(z polievkovej kocky), korenie, soľ, 2 lyžice krájaného ligurčeka.
Na väčšej panvici na oleji opečime do červena salámu nakrájanú na kocočky, pridáme kolieska cibule, osmahneme, vsypeme štvorčeky paprík a na kocky nakrájané zemiaky. Opekáme asi 5 min., opatrne osolíme, okoreníme a zalejeme vývarom. Dusíme na miernom ohni asi štvrť hodiny, kým budú zemiaky mäkké. Porcie na tanieri posypeme nakrájaným ligurčekom, k tomu podávame nasucho opečený chlieb.

Ligurčeková mliečna polievka:
25g masla, 2 stredne veľké, drobno nakrájané cibule, 4 PL jemne posekaných lístočkov ligurčeka, 25g hladkej múky, 570ml slepačieho alebo zeleninového vývaru (aj s polievkovej kocky), 275ml mlieka, soľ, čierne korenie.

  1. V hrnci rozpustíme maslo a na miernom ohni 5 minút smažíme cibuľu, kým nezmäkne. Pridáme ligurček, múku  a za stáleho miešania varíme 1 minútu.
  2. Do hrnca postupne vlejeme vývar, prikyjeme ho a varíme na miernom ohni 15 minut. Potom pridáme mlieko, soľ a korenie. Polievku dovaríme pomaly a nenecháme ju zovrieľ, lebo by sa zrazila.

 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené