Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
 
Bylinky - zelená vlna (úvod)
Bylinky v oblokoch a na balkónoch
Bylinky na parapete a v izbe
Liečebný účinok byliniek
Zoznam použitej literatúry
 
Bobkový list
Estragon
Koriander siaty
Kôpor
Levanduľa lekárska
Ligurček lekársky
Majoránka
Mata pieporná
Medovka lekárska
Oregano
Pažítka
Petržlen listový
Rozmarín
Ruta vonná
Saturejka záhradná
Šalvia lekárska
Tymian
Zeler vňaťový
Yzop lekársky
Žerucha siata

 

 
  LEVANDUĽA LEKÁRSKA - (Levandula angustifolia)

Poznáme ju ako skvelú vôňu zo šatníka našich babičiek, kde skrine nielen navoňala, ale odpudzovala mole. Pochádza z oblasti Stredomoria, do Európy ju priniesli Rimania. Používala sa ako ochrana pred morom, od 17. storočia ju používa ako dôležitú surovinu francúzsky voňavkársky priemysel.
Levandula je poloker dorastajúci do výšky 70 cm. Druhov a odrôd levandule je veľmi veľa, dosahuje rôzne výšky, farby kvetov i tvary lístkov. Pestuje sa mnoho kulltivarov so svetlomodrými, fialovými ružovými alebo tmavomodrými kvetmi. Možno ich pestovať zo semien vysiatych na jeseň do misiek, na jar z nekvitnúcich výhonkov. Levanduľu je najjednoduchšie množiť ohnutím mladej lodyhy k zemi, pripevniť a zahrnúť zeminou. Keď vytvorí korene, oddelíme ju od matečnej rastlinky. V záhrade nie je príliš otužilá, na zimu ju treba prihrnúť zeminou a pokryť chvojinou alebo slamou.

 

V zdravotníctve: má ukľudňujúce,antibakteriálne i protikŕčové účinky, stimuluje krvný obeh, je žlčopudná, pôsobí proti nadúvaniu, proti astmatickým kŕčom a.i. Okrem toho znižuje krvný tlak, ukľudňuje žalúdok a zabraňuje hnačkám. Je to význačná liečivá rastlina.
V kuchyni:  Ako zelené korenie sa používajú kvety, listy, často spolu s rozmarínom. Korení sa vždy malými dávkami.V kuchyni pridávame kvety do listových a ovocných šalátov, do rebarborového a iných džemov, vyrába sa z nich levanduľový ocot. Listy i kvety sú často súčasťou koreninových zmesí, vetvičky namočené do oleja sa používajú na potieranie mäsa pripravovanom na ražni.

Fazuľový kastról zo stredomoria:
2 lyžice oleja, 2 cibule, 200 g klobásy (cesnakovej), 2 strúčiky cesnaku, 300 g paradajok, 400 g varenej fazule (aj z konzervy), 200 g cukrovej kukurice (mrazenej, konzervovanej), soľ, mleté korenie, 2 lyžice čerstvej bazaličky, lyžica oregána, ¼ lyžičky levandule, ½ lyžičky rozmarínu, ¼  lyžičky tymiánu, 2 bobkové listy.
Na oleji opečieme do červena na kolieska nakrájané klobásy, vyberieme a odložíme nabok. Potom opečieme nakrájanú cibuľu a cesnak, zasypeme pokrájanými paradajkami, podusíme, pridáme fazuľu a kukuricu a 10 min. dusíme spolu s kolieskami klobásy, bazalkou, levanduľou, rozmarínom, tymiánom a bobkovým listom. Osolíme a okoreníme. Ak treba, podlejeme troškou vody, alebo zahustíme lyžicou múky rozmiešanou vo vode.

 

 

 

 

Zelenina a šaláty
 
 
© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené