Register receptov Kuchári na receptoch
Grilovanie a údenie
   
Darmo si lámem hlavu nad názvom, nič lepšie ma nenapadá ako "Aspikové dobrôtky" a ak mám byť úprimný, nie som s názvom úplne spokojný. U nás sa povie aspik a do toho sa zmestia všetky aspikové špecialitky s ktorými sa môžme stretnúť. Nechcem nikomu krivdiť, ale obchodníci nám veľa možností neponúkajú a s aspikovými špecialitkami sa stretneme skôr v bufete ako v obchode. V susednom Poľsku sa v obchodoch prehýbajú regále od množstva a hlavne výberu týchto lahôdok. Majú tam pre ne aj špeciálny názov, volajú ich Galaretky. Tieto dobrôtky sa dajú jednoducho vyrobiť aj doma a dokonca tu platí, "za málo peňazí veľa muziky", takže nech sa páči - Galaretky. :o)
* Aspikové dobrôtky *  
Recept pridal Admin
Pridané 10.08.2009  
Aspikové dobrôtky recept:
Pripravíme si želatínu. Výrobcovia uvádzajú rôzne pomery vody a želatíny, ale podľa mojich skúseností na 350-400 ml vody treba 10g želatíny. Ak nemáme s výrobkom skúsenosť, je dobré vyskúšať tuhnutie v malom množstve v ľadničke. Želatína nemá rada varenie a tak ju vložíme do studenej vody a zahrejeme do 60 stupňov, pričom občas zamiešame. Želatínu ochutíme bujónom, octom a osolíme podľa vlastnej chuti. Na dno najlepšie okrúhlych misiek nalejeme tenkú vrstvu aspiku a dáme do ľadničky. (Misky je dobré položiť na tácku ktorá sa nám zmestí do ľadničky, čo nám podstatne zrýchli manipuláciu.) Len čo stuhne, vložíme kúsok sterilizovanej uhorky, uvarenú na kocky nakrájanú mrkvu, uvarený hrášok, sterilizovanú kápiu, kukuricu, plátok vajíčka, jednoducho komu čo chutí... Túto vrstvu zeleniny zalejeme aspikom a dáme stuhnúť do ľadničky. Po stuhnutí položíme plátok šunky, šunkovej salámy alebo diétnej salámy, na ktorý vložíme lyžičku parížskeho alebo iného šalátu, prekryjeme ďalším plátkom šunky a opatrne zalejeme aspikom. Po stuhnutí podávame s čerstvým pečivom priamo vo formičkách, alebo formičky krátko ponoríme do teplej vody a vyklopíme.
 
Variácie:

Zeleninovo-salámová galaretka: Hrášok, mrkvu, sterilizované šampiňóny, menej sterilizovaných uhoriek a na slíže nakrájaný šunkový alebo diétny salám zamiešame, vložíme do misiek a zalejeme ochuteným aspikom.

Rybičková galaretka: Hrášok, mrkvu, na kúsky natrhané kyslé rybičky, sterilizované uhorky a kápiu zamiešame, vložíme do misiek a zalejeme ochuteným aspikom.

Aspikový blok: Diétny alebo šunkový salám nakrájame na cca 3mm kolieska a následne na cca 3mm rezance, pridáme sterilizované šampiňóny a sterilizovanú kápiu. Všetko vložíme do väčšej, najlepšie podlhovastej formy a zalejeme ochuteným aspikom. Pri podávaní krájame na cca 1,5cm plátky, polejeme octom a posypeme pažítkou.

Šunkové rolky v aspiku: Použijeme tenko nakrájané veľké plátky zo strojovej šunky, ktoré naplníme plnkou podľa vlastného uváženia. (Parížsky šalát, salámová šunková alebo syrová pena, chrenová šľahačka ... atď). Do podlhovastej formy nalejeme tenkú vrstvu aspiku a necháme stuhnúť. Na stuhnutú vrstvu uložíme naplnené rolky cca 2cm od seba. Rolky opatrne pooblievame aspikom, aby sa nám po stuhnutí na rolkách vytvorila tenká vrstva a dozdobíme kápiou a petržlenom. Na záver zalejeme chladnejším aspikom.

 
 

Obsah této stránky vyžaduje novější verzi aplikace Adobe Flash Player.

Získat aplikaci Adobe Flash Player

 
 

 

Grilovanie a údenie

Naši partneri:
               

© 2008 - 2016 Simaco - Všetky práva vyhradené